23 Грудня 2020

Уся державна лабораторна мережа Україна забезпечена необхідним обладнанням та здатна виявити SARS-CoV-2 у пацієнтів незалежно від його штамів. Про це зазначив в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я України Ігор Кузін.

«Наразі вже зареєстровано 12 000 мутацій геному коронавірусу, і всі вони коректно визначаються тест-системами, які використовують в Україні. Ще на початку пандемії, за рекомендацією ВООЗ, ми почали і продовжуємо використовувати тест-системи, які визначають РНК вірусу за кількома фрагментами його геному. Вірус зазнає мутацій, усі ці форми досліджують і наразі відсутні повідомлення про істотні зміни його геному, котрі мали б істотне клінічне або діагностичне значення. Україна як партнер світової мережі епіднагляду надає на секвенування і зразки коронавірусу наших пацієнтів. Так званий „британський штам“ у нас не реєстрували», — говорить Ігор Кузін.

Він також пояснює, що поява нового штаму жодним чином не пов’язана зі стартом вакцинальної кампанії у Великій Британії. «По-перше, цей штам зареєстрували до початку програми вакцинації від коронавірусу і вже дослідили. По-друге, наприклад, у ПАР, де виявлено коронавірус зі схожою мутацією до британського, але котрий взагалі з останнім не пов’язаний, вакцинальна кампанія ще не розпочата — але там також був зареєстрований ще один новий штам», — каже очільник ЦГЗ.

Також важливо зазначити, що дані, пов’язані з цими штамами SARS-CoV-2 наразі не вказують на більш тяжкий перебіг або зростання смертності. Але ними дійсно починають частіше інфікуватися люди до 60 років, у яких рідше розвиваються важкі симптоми. «Таке зростання вірулентності (заразності) спричинено мутацією шип-подібного протеїну коронавірусу, котрим він зв’язується з клітинами людини, і такий варіант швидше поширюється від людини до людини», — пояснив Ігор Кузін.

facebook twitter instagram