04 Грудня 2020

В умовах пандемії COVID-19 і сезону гострих респіраторних вірусних захворювань особливого значення набуває захист від інфікування під час роботи з пацієнтами.

Щодня перед медичним персоналом і працівниками соціальних служб постають запитання:

Для систематизації підходів до профілактики інфекцій у закладах охорони здоров’я та соціального захисту Міністерство охорони здоров’я України затвердило заходи і засоби попередження інфікування під час догляду за пацієнтами. До розроблення наказу долучилися і експерти Центру громадського здоров’я.

Насамперед зауважимо, що документ запроваджує класифікацію інфекційних хвороб за шляхами інфікування. Вона задовольняє потреби госпітальної епідеміології та робить вибір та реалізацію заходів інфекційної безпеки інтуїтивним, чітким і зрозумілим.

Як зрозуміти, яким чином реалізувати заходи захисту

Наприклад, туберкульоз і дифтерія мають повітряно-крапельний механізм передавання, але зовсім різні підходи до профілактики. Так, у разі туберкульозу єдиним засобом індивідуального захисту є респіратор, за дифтерії слід використовувати медичну (хірургічну) маску і захист очей, а для роботи з інфікованим матеріалом додати медичні рукавички та захисний халат/фартух.

У Заходах визначено три шляхи інфікування — контактний, крапельний (аерозольний) та повітряний (аерогенний). Для попередження інфікування контактним шляхом слід використовувати медичні рукавички та захисні халати/фартухи від інфекційних хвороб, крапельним — медичні (хірургічні) маски та захисні окуляри/щитки, повітряним — респіратори.

Поза цим, у документі роз’яснено поняття стандартних заходів захисту, яких слід уживати під час догляду за всіма пацієнтами незалежно від наявності інфекційної патології. До них належать:

Додатково звертаємо увагу на такі положення Заходів:

З повною версією наказу МОЗ України від 03.08.2020 № 1777 «Про затвердження Заходів та Засобів щодо попередження інфікування при проведенні догляду за пацієнтами» можна ознайомитися за посиланням https://bit.ly/3fRLDu1.

facebook twitter instagram